سقوط اپل
سقوط اپل در رده بندی خوش نام ترین برند ها

نتایج نظر سنجی شرکت RepTrack نشان می دهد که اپل با قرار گرفتن در جایگاه چهل و ششم از بین صد شرکت برتر دنیا از نظر خوش نامی، پایین تر از تمام شرکت های فناوری بزرگ دنیا قرار گرفته است. آیا این آمار نشان آغاز سقوط اپل و پایان حکمرانی این برند است؟

poster 2x

طبق اظهارات شرکت RepTrack، میانگین امتیاز شرکت ها در این تست به بالاترین حد خود طی چند سال اخیر رسیده است که باعث می شود ورود به این فهرست در سال ۲۰۲۱ از هر زمان دیگری سخت‌تر باشد. اپل یک جایگاه بالاتر از مسترکارد یعنی جایگاه چهل و ششم و امتیاز 74.9 قرار گرفته است، بنظر بسیاری منتقدان این نتایج نشانه ای احتمالی از سقوط اپل می باشد.

طبق نتایج این نظر سنجی، جایگاه خوشنام ترین برند تا این نقطه از سال 2021 از آن گروه لگو شده است. به ترتیب نام «رولکس»، «فراری»، «گروه بوش» و «هارلی-دیویدسن» در رده های بعدی جا خوش کرده اند.

اپل در میان غول های فناوری از مایکروسافت، گوگل، اینتل و سامسونگ پایینتر قرار گرفته است. تسلا در رده 56 و آمازون در رده 92 پایینتر از اپل قرار گرفته اند، فیس بوک نیز به جایگاهی بین صد شرکت برتر دست پیدا نکرده است.

پیش نیاز حضور در این نظرسنجی برای شرکت ها، آستانه شهرت 20 درصدی و  ارزش حداقل 2 میلیارد دلاری بوده است. حداقل امتیاز میانه نیز از ضروریات برای حضور در این رده بندی می باشد.

نتیجه جالب دیگری که از این نظر سنجی دریافت شده این است که نسل متولدین دهه 80 شمسی به بعد (2000s) ، نسبت به شرکت های بزرگ بدبین هستند. این درحالیست که متولدین 60 تا 80 شمسی (80s ,90s)، خوشبین ترین افراد نسبت به شرکت های بزرگ هستند. نسل های قبل تر هم در جایی بین این دو قرار می گیرند.

نظر شما چیست؟ آیا دوران حکمرانی اپل سرآمده است؟ آیا کاربران دیگر به اپل اعتماد ندارند؟

این مطلب توسط RepTrack در بازه زمانی دسامبر 2020 تا ژانویه 2021 جمع آوری شده است.