مایکروسافت به دنبال ساخت نخستین مرکز داده در خاورمیانه

Microsoft Satya Nadella cloud

مایکروسافت اخیرا با ارائه گزارشی اعلام کرده است که یک مرکز داده را در خاورمیانه راه اندازی کرده و تلاش می کند که در این زمینه در بین رقبایش پیشتاز باشد. به گفته این شرکت، دیتاسنتر مخصوص خاورمیانه در اوظبی و دبی واقع در ایالات متحده امارات قرار گرفته و دسترسی های محلی به تعدادی از سرویس ها را ممکن می سازد. این سرویس ها شامل خدمات محاسبات ابری آژور و آفیس 365 می شود. البته بنابر اعلام این شرکت، خدمات مربوط به دینامیک 365 و همچنین پاور پلتفرم مایکروسافت نیز تا آخر سال 2019 در این مرکز جدید آغاز خواهد شد.

اهالی مایکروسافت در ماه مارس سال 2018 بود که به صورت رسمی اعلام کردند که تصمیم به ایجاد مرکز داده ای در خاورمیانه را دارند که البته در آن زمان حرفی از کشور میزبان زده نشده بود، پس از این موضوع گوگل نیز در گزارش فصلی خود بیان داشت که قصد ایجاد فضای ابری را داشته و عربستان سعودی را برای میزبانی از این سرویس انتخاب کرده است. پس از این ها نوبت به غول بعدی تکنولوژی آمریکا رسید، آمازون نیز با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که در سال 2019 مرکز داده اختصاصی خود را در بحرین به بهره برداری خواهد رساند.

مایکروسافت به دنبال ساخت نخستین مرکز داده در خاورمیانه

Microsoft Satya Nadella cloud

جالب است بدانید که براساس تخمین کانالیز (Canalys)، هم اکنون مایکروسافت با فاصله قابل توجهی از آمازون در رتبه دوم زیرساخت های مرتبط با فضای ابری قرار گرفته که البته سرعت رشد بیشتری نسبت به رقیب خود دارد. براساس این گزارش سرویس ابری آمازون با در اختیار داشتن بیش از 31 درصد از بازار در رتبه نخست بوده و به دنبال آن مایکروسافت آژور با 16.8 درصد و همچنین گوگل کلود با 8.5 درصد حضور دارند.

ردموندی ها در جدیدترین گزارش های مالی منتشر شده خود اعلام کرده اند که درامد سرویس مایکروسافت آژور در مقایسه با سال گذشته افزایش 73 درصدی را تجربه کرده است. این درحالی می باشد که این شرکت علاوه بر مرکز داده خاورمیانه، مرکز داده آفریقا را نیز راه اندازی کرده که باعث شده است حداقل در این موارد بتواند جلوتر از رقبای خود عمل کند. البته آمازون اخیرا اعلام کرده است که تا سال 2020، مرکز داده این شرکت نیز آماده بهره برداری خواهد شد.

مایکروسافت درباره گسترش مراکز دیتا خود در قاره های مختلف بیان داشته است که این کار می تواند انتقال داده را با سرعت بیشتر و تأخیر کمتر انجام داده و به حفظ مالکیت داده‌ ها نیز منجر شود. همچنین ارائه خدمات ابری پایدار و دردسترس و مناسبی برای شرکت‌ ها و سازمان ها از دیگر فواید افتتاح این مراکز جدید می باشد. از طرفی مایکروسافت، گوگل و آمازون معتقدند که راه اندازی مراکز جدید، علاوه بر داشتن مزایای زیاد برای خود شرکت ها به رشد اقتصادی و کارآفرینی منطقه نیز منجر خواهد شد.

منبع

مهتاب جهاندار
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *