97 07 c07 91
گوگل به دنبال ارتقا شبکه در آفریقا

گوگل اخیرا به صورت رسمی اعلام کرده است که در نظر دارد، یک کابل اینترنتی خصوصی را از طریق مسیر آبی از مبدا اروپا به قاره آفریقا بکشد. این کابل که دو قاره اروپا و آفریقا را به هم متصل خواهد کرد از کشور پرتغال شروع شده و به مراکش خواهد رسید. البته این مسیر در ادامه راه خود به آفریقای جنوبی امتداد پیدا کرده و در فاز های بعدی به صورت انشعابی به کشورهای دیگر ارائه خواهد شد. گوگل برطبق بیانیه صادر شده، بیان کرده است که این کابل طویل به افتخار الادا اکویانو، نویسنده و مبارز نیجریایی، اکویانو نام گذاری شده و در سال 2021 نصب و راه اندازی می شود. همچنین گفته می شود که پورت مخابره ای نیجریه نیز بخشی از کابل اینترنتی گوگل خواهد بود.

گوگل به دنبال ارتقا شبکه در آفریقا

97 07 c07 91

بد نیست بدانید که این اولین پروژه این شرکت برای کابل کشی نبوده و پیش از سیزده مشارکت مختلف در زمینه کابل کشی داشته و اکویا سومین پروژه خصوصی گوگل محسوب می شود. اولین پروژه گوگل با نام Curie در میان فعالان شناخته شده و مراحل ساخت و توسعه آن در آوریل گذشته به پایان رسید. این کابل لس آنجلس آمریکا را به شیلی مرتبط می کند. دومین پروژه نیز به Dunan شهرت داشته و میان کشورهای آمریکا و فرانسه کشیده شده است. البته این مسیر هنوز به بهره برداری نرسیده و در سال آینده مورد استفاده قرار خواهد گرفت. سرانجام اکویانا که اروپا را به آفریقا متصل خواهد کرد تا به امروز برای گوگل 47 میلیارد دلار هزینه داشته و در سال 2021 به اتمام خواهد رسید.

اما فارق از سودهای موجود در چنین پروژه هایی، انجام دادن آن ها از نیازهای مهم دنیای امروزی شناخته می شود، چرا که هم اکنون حدود 99 درصد از کل حجم دیتای دنیا از طریق این قابل ها تبادل می شود. البته این کابل جدید که به وسیله شبکه های زیر آبی آلکاتل نصب خواهد شد، نسبت به گذشته بهبود هایی داشته است. اکویانو اولین کابل زیر دریایی جهان است که به سیستم سوئیچینگ نوری مجهز شده و همچنین از حدود 20 برابر ظرفیت بیشتر نسبت به کابل قبلی برخوردار است که بتواند نقاط بیشتری را تحت پوشش خود قرار دهد.

منبع