ZY2EAjRi9VbiThikbQ96Jc 970 80
گسترش روز افزون فناوری 5G

نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G)، یا به صورت دقیق ‌تر، نسل پنجم ارتباطات سیار، هم ‌اکنون جدیدترین نسل سیستم‌های ارتباطات سیار سلولی است که پس از نسل چهارم  فعلی ارائه شده ‌است. این نسل با دنبال کردن هدف اافزایش سرعت انتقال داده تا 20 گیگاهرتز برثانیه یا یک گیگابیت بر ثانیه برای هرکاربر، در کنار افزایش ظرفیت سرویس ‌دهی به کاربران شبکه، کاهش تاخیر شبکه و بهینگی بیشتر مصرف توان در تجهیزات شبکه و کاربر و نیز پشتیبانی از سرعت بیشتر کاربران در حال حرکت ارائه شده است.

همین پارامترهای جذاب باعث شده است که شرکت های مختلف به منظور داشتن سهم بیشتر در بازار پرسود آن، توسعه شبکه های 5G را به یکی از برنامه های اساسی خود تبدیل کنند، به همین دلیل شرکت اریکسون با ارائه گزارشی اعلام کرده است این میزان رشد تمامی پیش بینی های انجام شده توسط آن ها را دچار تغییر کرده است. به این ترتیب اریکسون در جدیدترین پیش بینی خودش امیدوار می باشد که تا سال 2024 تعداد مشترکین این نسل از ارتباطات به 1.9 میلیارد نفر یعنی چیزی حدود 400 میلیون نفر بیشتر نسبت به تخمین قبلی در سال گذشته، خواهد رسید. این درحالی می باشد که در خوشبینانه ترین حالت و در پایان سال جاری میلادی تنها 10 میلیون نفر موفق به تجربه کردن 5G خواهند شد.

گسترش روز افزون فناوری 5G

ZY2EAjRi9VbiThikbQ96Jc 970 80

هم اکنون در شبکه‌ های تجاری 5G در برخی از مناطق ایالات متحده، اروپا و آسیا در دسترس بوده و اریکسون در این باره گفته است که تاسال 2024 حدود 45 درصد ار مردم دنیا تحت پوشش این شبکه قرار خواهند گرفت. البته در صورتی که اپراتورها بتوانند به تکنولوژی های جدید دسترسی پیدا کنند، این عدد می تواند حتی تا 65 درصد نیز افزایش یابد. برای مثال استفاده کردن از اشتراک گذاری طیف موجی به اپراتورها این امکان را می دهد که برای ارسال سیگنال های نسل چهارم و نسل پنجم از فرکانس های مشابهی استفاده کنند.

رشد نسل جدید ارتباطات باعث خواهد شد که شرکت های مختلف نسبت به ارتقا خدمات ارائه شده در 4G نیز بپردازند، چراکه نسل چهارم پایه و اساس زیرساخت نسل بعدی را فراهم می ‌کند. به این ترتیب به راحتی می توان ادعا کرد که همچنان می توانیم شاهد رشد ترافیک داده ها باشیم. در این رابطه برخی از کارشناسان ادعا کرده اند تا سال 2024 و دسترسی بیشتر کاربران به 5G مصرف ترافیک داده ها به 131 اگزابایت در ماه برسد. برای فهم بزرگی این عدد جالب است بدانید که هر اگزابایت برابر 1 میلیون ترابایت می باشد.

منبع