5G
نسل پنجم اینترنت (5G) به این زودی‌ها جهانی نخواهد شد

اگر بخاطر داشته باشید نسل دوم اینترنت یا شبکه 2G در سال 1991 بود که عرضه شد و پس از آن نیز در سال 2003 بود که شبکه 3G عرضه شد. کاربران در آن زمان شبکه‌های 2G و 3G را به یک اندازه دوست داشتند از این‌رو محبوبیت آن‌ها با یکدیگر تقریبا برابر بود.

اما در میان محبوبیت شبکه‌های 3G و 4G اختلاف زیادی وجود داشت چراکه گوشی‌های هوشمندی که از فناوری 3G برخوردار بودند خیلی زیاد در بین مردم مورد استقبال قرار نگرفتند حتی پس از گذشت 4 سال از عمر این فناوری باز هم مورد توجه قرار نگرفت تا اینکه در سال 2009 از شبکه 4G نیز رونمایی شد.

اینترنت (5G) بزودی فراگیر نمی شود

5G

اما اکنون که در عصر نسل پنجم اینترنت یعنی 5G قرار داریم کارشناسان حوزه فناوری اعلام کرده‌اند که به این دلیل که برای توسعه این فناوری در همه کشورها شرایط لازم ایجاد نشده است این فناوری تا سال 2030 نیز جهانی نخواهد شد.

به هر حال جهت کسب جزئیات بیشتر باید منتظر ماند. اینترنت را باید بزرگ‌ترین سامانه‌ای دانست که تاکنون به دست انسان طراحی، مهندسی و اجرا شده‌است. ریشهٔ این شبکهٔ عظیم جهانی به دههٔ ۱۹۶۰ بازمی‌گردد که سازمان‌های نظامی ایالات متحدهٔ آمریکا برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی برای ساخت شبکه‌ای مستحکم، توزیع شده و باتحمل خطا سرمایه‌گذاری نمودند. این پژوهش به همراه دوره‌ای از سرمایه‌گذاری شخصی بنیاد ملی علوم آمریکا برای ایجاد یک ستون فقرات اینترنت جدید، سبب شد تا مشارکت‌های جهانی آغاز گردد و از اواسط دههٔ ۱۹۹۰، اینترنت به صورت یک شبکهٔ همگانی و جهان‌شمول در بیاید. وابسته شدن تمامی فعّالیت‌های بشر به اینترنت در مقیاسی بسیار عظیم و در زمانی چنین کوتاه، حکایت از آغاز یک دوران تاریخیِ نوین در عرصه‌های گوناگون علوم، فناوری، و به خصوص در نحوه تفکّر انسان دارد. شواهد زیادی در دست است که از آنچه اینترنت برای بشر خواهد ساخت و خواهد کرد، تنها مقدار بسیار اندکی به واقعیت درآمده‌است.