باتری گوشی‌
10 روش برای محافظت از باتری گوشی‌های موبایل

باتری قدرتمند، یکی از اصلی‌ترین فاکتورهایی است که در هنگام خرید گوشی موبایل به آن توجه می‌شود. نکتۀ قابل‌توجه اینجاست که بعد از خرید گوشی موبایل، اکثر کاربران توجه‌ خود را به مواردی مانند قاب گوشی و نگه‌داری صفحه‌نمایش در برابر ضربه، متمرکز می‌کنند و هیچ  تلاشی برای محافظت از باتری گوشی انجام نمی‌دهند. اما، باید بدانید که سلامت باتری گوشی بستگی به محافظت از آن دارد و در صورت عدم توجه به آن، در نهایت نیاز به تعویض آن پیدا خواهید کرد. به همین منظور، ما 10 روش برای محافظت از باتری گوشی‌های موبایل را برای شما بیان می‌کنیم تا طول عمر باتری موبایل شما افزایش یابد.

روش‌های محافظت از باتری گوشی‌های موبایل

قبل از بیان روش‌های محافظت از باتری گوشی‌های موبایل، خوب است که علت اهمیت این موضوع را برای شما بیان کنیم. باید بدانید که علاوه بر افزایش طول عمر باتری، باعث کاهش هزینه‌های شما می‌شود. به بیان دیگر، در صورت عدم توجه به‌سلامت باتری، به‌احتمال زیاد نیاز به تعویض باتری دارید که علاوه بر اینکه باید هزینۀ باتری جدید را پرداخت کنید، هزینۀ تعمیرکار را نیز باید پرداخت کنید. در نهایت هم باید به موارد زیست‌محیطی اشاره کنیم، باتری‌ها به‌عنوان زباله‌های الکترونیکی شناخته می‌شوند که به محیط‌زیست آسیب می‌رساند.

حال وقت آن رسیده است تا تیم موبایل 7، 10 روش برای محافظت از باتری گوشی‌های موبایل را برای شما بیان کنند.

1. نگهداری در دمای مناسب

نگهداری گوشی موبایل در دمای مناسب، می‌تواند تأثیرات مهمی در حفظ سلامت باتری گوشی داشته باشد. در دماهای بسیار بالا مواد شیمیایی درون باتری با سرعت بیشتری تخریب می‌شوند که باعث کاهش طول عمر آن خواهند شد؛ بنابراین نگهداری گوشی در دماهای مناسب از افزایش دما جلوگیری و عمر باتری را حفظ می‌کند. فراموش نکنید که چه دمای بالا و چه دمای پایین، مشکلاتی را برای دستگاه شما به همراه خواهد داشت، از کاهش عملکرد گرفته تا خاموشی غیرمنتظره.

2. استفاده از شارژر اصلی

با شارژر اصلی به حفظ عمر باتری کمک و خطرات مربوط به شارژ ناصحیح را کاهش خواهید داد.

استفاده از شارژر اصلی توصیه‌شده توسط تولیدکننده گوشی موبایل، می‌تواند در محافظت از باتری گوشی تأثیر مهمی داشته باشد. این یعنی شارژر اصلی در ولتاژ و جریان مناسبی برای باتری گوشی عمل می‌کند و بهینه‌ترین شرایط شارژ را فراهم می‌کند. به بیان دیگر، شارژر اصلی دارای استانداردهای کیفیت ساخت است و این به معنی بهره‌مندی شارژر از قطعات باکیفیت تست شده طبق استانداردهاست.

3. شارژ منظم

بسیاری بر این باور هستند که باتری گوشی باید کامل تخلیه و شارژ شود. این کار برای باتری‌های قدیمی که نیاز به کالیبره‌شدن داشتند، صدق می‌کند، اما در مورد باتری‌های جدید که از نوع لیتیوم هستند، این‌گونه نیست. به همین منظور، اجازه ندهید تا شارژ باتری کامل خالی یا پر شود. برای شارژ آن را به‌موقع وصل کنید و نگذارید که کمتر از 20 درصد شود. همچنین قبل از 100 درصد شارژ کامل، آن را از برق بکشید.

4. استفاده از حالت صرفه‌جویی

حالت صرفه‌جویی موبایل، یکی از ویژگی‌هایی است که به محافظت از باتری گوشی کمک خواهد کرد. روشنایی صفحه‌نمایش یکی از مهم‌ترین عوامل در مصرف زیاد باتری است. به همین منظور با کاهش تعداد اعلانات موبایل و برنامه‌های پس‌زمینه صفحه‌نمایش در کنار میزان نور صفحه‌نمایش، باعث سلامت باتری گوشی خود شوید.

5. خاموش کردن ویژگی‌های غیرضروری

مصرف بیش از حد باتری ممکن است به دلیل استفاده از ویژگی‌های غیرضروری مانند بلوتوث، Wi-Fi، NFC و GPS رخ دهد. در صورت عدم استفاده این ویژگی‌ها، آن را خاموش کنید. همچنین، قبل از بیان 5 مورد دیگر، در صورتی که  باتری گوشی هوشمند شما خراب شد، به جای تعویض باتری گجت خود می‌توانید با خرید اقساطی گوشی موبایل از موبایل 7 نه تنها از گوشی جدید بهره‌مند شوید، بلکه نیاز به تعویض باتری هم دیگر نخواهید داشت.

6. تنظیمات صفحه نمایش

روشنایی صفحه‌نمایش یکی از عوامل مهم در مصرف باتری است. تنظیم روشنایی مناسب و استفاده از حالت خودکار روشنایی، می‌تواند به مدت‌زمان بیشتر استفاده از باتری کمک کند.

7. برنامه‌های زمینه‌ای و ضروری

برخی برنامه‌ها در پس‌زمینه اجرا می‌شوند و می‌توانند به طور ناخواسته باتری را تخلیه کنند. بررسی برنامه‌های در حال اجرا و غیرضروری و بستن آن‌ها می‌تواند به مصرف باتری کمک کند. همچنین از برنامه‌های مدیریت باتری موجود در بازار استفاده کنید که به شما امکان کنترل مصرف باتری و شناسایی اپلیکیشن‌های پرمصرف را می‌دهد.

8. عدم استفاده از لرزش و صداهای زیاد

استفاده مکرر از لرزش و صداهای بلند در گوشی موبایل می‌تواند به مصرف باتری اضافی منجر شود. اگر امکان دارد از این ویژگی‌ها کمتر استفاده کنید.

9. به‌روزرسانی نرم‌افزار

به‌روزرسانی نرم‌افزار و سیستم‌عامل، می‌تواند بهبود عمر و عملکرد باتری موبایل شما را تحت‌تأثیر قرار دهد. زیرا به‌روزرسانی‌ها معمولاً شامل بهبودهای عملکرد و بهینه‌سازی‌هایی در مصرف باتری هستند. به همین منظور، برای محافظت از باتری گوشی مطمئن شوید که سیستم‌عامل آن به آخرین نسخه به‌روزرسانی شده است. سازندگان سیستم‌عامل‌هایی مانند iOS و Android، به طور منظم به‌روزرسانی‌هایی را ارائه می‌دهند که شامل بهبودهای امنیتی و بهینه‌سازی‌های مربوط به مصرف باتری می‌شوند.

فراموش نکنید، گوشی موبایلی که با بار سیستم بالا، کندی و عملکرد پایین روبرو است، شامل مصرف باتری بالا خواهد بود. به همین منظور، قبل از به‌روزرسانی نرم‌افزار می‌توانید برنامه‌ها و فرایندهایی که بار سیستم را زیاد می‌کنند را بررسی و آن‌ها را محدود یا حذف کنید.

10. استفاده از حالت هوشمند باتری

به‌عنوان توصیۀ آخر از تیم موبایل 7 که خدمات خرید اقساطی لپ تاپ را نیز عرضه می‌کند، استفاده از حالت هوشمندی باتری است. برخی از گوشی‌ها دارای حالت هوشمند باتری هستند که می‌توانند مصرف باتری را بهبود بخشند. در صورت وجود این حالت، برای محافظت از باتری گوشی از آن استفاده کنید.

جمع‌بندی

محافظت از باتری گوشی موبایل، برای عمر و شارژدهی طولانی آن یک اصل بسیار مهم است. به همین منظور، تیم موبایل 7، شما را با 10 روش برای محافظت از باتری گوشی‌های موبایل آشنا کرد، تا نه تنها شما را از دردسر تعویض باتری این گجت‌های دیجیتال دور نگه دارد؛ بلکه شما را از هزینۀ زیاد و تولید زباله‌های الکترونیکی، باز دارد.