3534
قیمت کنسول بازی پلی‌ استیشن 5 آشکار شد

اگر بخاطر داشته باشید کمپانی سونی هفته گذشته بالاخره سکوت خود را در زمینه طراحی و تولیدی پلی‌استیشن 5 شکست و به جزئیات کمی در این زمینه اشاره کرد. براساس این جزئیات به‌نظر می‌رسد که کنسول بازی پلی‌استیشن 5 از قدرت سخت‌افزاری بالایی برخوردار است. برخی از این جزئیات شامل: کاهش سرعت لودینگ بازی ها، پشتیبانی از رزولوشن 8K، پشتیبانی از فناوری Ray-Tracing و استفاده از هارد دیسک SSD  هستند.

احتمال فروش پلی‌ استیشن 5 با قیمت 400 دلار

3534

اکنون که از استفاده از سخت‌افزار قدرتمند در کنسول بازی پلی‌ استیشن 5 مطلع شدیم و خیالمان از این جهت راحت شد بیشتر در این زمینه نگران هستیم که کنسول بازی پلی‌استیشن 5 با چنین ویژگی‌ها و امکاناتی با چه قیمتی عرضه خواهد شد؟

البته یکی از تحلیلگران صنعت بازی‌های ویدئویی نیز با انتشار خبری کمی از نگرانی کاربران کاسته است البته این گفته در حد احتمال است. درواقع این تحلیلگر مدعی است که کمپانی سونی این کسنول بازی را با قیمت 399 دلار روانه بازار خواهد کرد. او معتقد است که کمپانی سونی در تلاش است تا در کنار استفاده از سخت‌افزار قدرتمند قیمت مناسب 400 دلار را برای عرضه این محصول همچنان حفظ کند.

پلی استیشن کنسولی ۳۲ بیتی از نسل پنجم است که برای اولین بار در دسامبر سال ۱۹۹۴ توسط سونی کامپیوتر انترتینمنت منتشر شد. تاریخچه این کنسول از سال ۱۹۸۸ شروع می‌شود. زمانی که سونی و نینتندو قصد دارند با همکاری هم طرح لوح ویژه [Super disc] را پیاده کنند. لوح ویژه یک سی‌دی رام برای کنسول سوپر نینتندو بود؛ ولی به هر شکل این دو شرکت از هم جدا شدند و لوح ویژه برای کنسول جدید نینتندو ساخته نشد؛ ولی سونی در سال ۱۹۹۱ با تغییرات و ویرایش‌هایی روی لوح ویژه آن را در کنسول جدید خود یعنی پلی‌استیشن جای داد. ایده خود کنسول پلی‌استیشن در سال ۱۹۹۰ توسط کن کوتاراگی مطرح شد.

فقط دویست واحد از اولین مدل پلی‌استیشن که قابلیت اجرای کارتریج‌های سوپر نینتندو را هم داشت، توسط سونی ساخته شد. اولین مدل این کنسول به صورت چند رسانه‌ای و چند منظوره طراحی شد. علاوه بر اجرای بازی‌های سوپر نینتندو، می‌توانست سی‌دی‌های صوتی و اطلاعات گرافیکی را به‌خوبی بخواند. با رایانه‌های شخصی هم سازگار بود. در سال ۱۹۹۴ نوع دیگری از پلی‌استیشن با عنوان پی اس ایکس عرضه شد که با بازی‌های سوپر نینتندو سازگار نبود و فقط بازی‌های مبتنی بر سی‌دی رام را اجرا می‌نمود. این تصمیمات موجب شد پلی‌استیشن بهترین فروش در بین کنسول‌های نسل خود را داشته باشد و تا ۲۰ ژوئیه ۲۰۰۸ بالغ بر ۱۰۲ میلیون دستگاه از آن به فروش برسند.