069010
اطلاعات کامپیوترهای ناسا هک شد

بنا به تاييد اداره هوا فضاي آمريكا، آزمايشگاه پيشرانه جت (JPL) سال گذشته هك شد و هكر موفق شد كه 500 مگابايت از اطلاعات مربوط به سازمان هوا فضاي ناسا را با يك كامپيوتر ارزان قيمت رزبري پاي سرقت كند. كامپيوتر رزبري پاي يكي از ساده ترين و تطبيق پذيرترين كامپيوترهاي جهان است كه مادربرد آن 36 دلار قيمت دارد. اين كامپيوتر به اندازه يك كارت اعتباري اندازه دارد و براي گيم و به عنوان يك گجت مي تواند مورد استفاده قرار بگيرد و هكر از اين كامپيوتر به طرز پيچيده اي استفاده كرده است.

اطلاعات کامپیوترهای ناسا هک شد

069010

طي يك بازررسي در ناسا مشخص شد كه آزمايشگاه پيشرانه جت متوجه شد كه يك حساب كاربري هك شده و 500 مگا بايت از داده هاي ناسا نيز سرقت شده است. در واقع يك هكر با استفاده از يك كامپيوتر رزبري ، شبكه آزمايشگاه پيشرانه جت را هك كرد.  هكر در مدت 10 ماه ناشناس باقي ماند و 23 فايل را به سرقت برد. در دو فايل اطلاعات مربوط به قوانين بين المللي قاچاق اسلحه درج شده بود و انتقال فناوري ها نظامي و فضايي را كنترل مي كند و حتي ماموريت فضايي مارس نيز در اين فايل ها وجود داشت.

در طي اين بازرسي ها، مشخص شد كه كاربران آزمايشگاه پيشرانه جت باوجود عدم مجاز بودن نسبت به سيستم ها و اپليكيشن ها، مي توانستند به اين سيستم ها و اپليكيشن ها وارد شوند. مديران نيز در رهگيري سيستم هايي كه به سيستم اضافه شده بودند كوتاهي كرده بودند. بنابراين هكر با اين نقيصه توانستند كه به سيستم وارد شده و به مدت زمان طولاني ناشناس باقي بمانند. به دليل گستردگي اين رخنه، ارتباط مركز فضايي جانسون با دروازه ارتباطي قطع شد، مركز جانسون مسئول برنامه هاي ايستگاه فضايي بين المللي است.

 ناسا یک سازمان مستقل در شاخه اجرایی حکومت فدرال ایالات متحده آمریکا است که مسئولیت برنامه‌ریزی در حوزه‌های برنامه فضایی کشوری و تحقیقات مکانیک پرواز و هوافضا را بر عهده دارد. در زمان جنگ سرد و پس از پرتاب ماهوارهٔ اسپوتنیک-۱ توسط اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی به فضا، آمریکا به فکر ایجاد سازمان فضایی ملی خود افتاد و ناسا در ۲۹ ژوئیهٔ ۱۹۵۸ با امضای رئیس‌جمهور وقت دوایت آیزنهاور جای کمیتهٔ رایزنی ملی هوانوردی آمریکا (ناکا) را گرفت و بنیادگذاری‌شد.